Kontrplak (Plywood) Nedir?

Kontrplak (Plywood) Nedir?

Kontrplak olarak tasarlanan odunun, soyma makinelerinde dıştan merkeze doğru soyulmasına bağlı olarak elde edilen ve en az üç soyma levhasının, lifleri ile birbirine dik olacak biçimde yapıştırılması ile üretilen tahta levhalardır. Tabakaların kontrplak olarak kullanılması için kaplama levhalardan oluşması gerekmektedir. Ara katlarında kereste kullanılırsa bu kez işlemler kontrtabla ismini almaktadır.

Kontrplak Islanırsa Ne Olur?

Kontrplakların su ile temasa geçmemesi çok önemlidir. Üç ana grup altında değerlendirilen bu hizmet ve ürünler;

  1. Yalnızca kapalı ve kuru ortamlarda kullanılan
  2. Rutubete dayanıklı ve suyla doğrudan / sürekli temas halinde olmayan alanlar
  3. Açıkta, her türlü hava koşulunda kullanılacak olan kontrplaklar

Olarak isimlendirilmektedir. Burada yer alan kontrplak çeşitleri arasında tercih yapılırken kullanılacak olan mekanlara veya durumlara ilişkin olarak bir seçim yapılması çok büyük önem taşımaktadır. Bunun için ekibimiz ile iletişime geçerek çok daha geniş kapsamda bilgiler alabilirsiniz.

Kullanım Alanları

Geniş bir yüzeyin yer aldığı, hafif fakat esneklik barındırmayan ve dayanıklı bir malzeme ile kaplanması gereken alanlar için kontrplaklardan faydalanabilirsiniz. Önceliğini inşaat gibi alanlarda beton dökmek için veya dış cephe, duvar, taban veya yer kaplamalarında tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra otomotiv endüstrisinde de güvenilirlikle tercih edilen bir ürün olarak görülmektedir. Ayrıca küçük teknelerde ve mobilyacılık sektöründe oldukça büyük önem taşımaktadır.

Ahşap ile Kontrplak Arasında ki Fark!

Kontrplak, normal bir ahşaba göre daha fazla avantaj barındırmaktadır. Kusursuz ve geniş levhalar dahilinde üretilmesi, aynı kalınlıkta olan tahtalardan daha sağlam olması ve çekme / şişme gibi olasılıklar barındırmamasından dolayı önem taşımaktadır.

Bunun yanı sıra kaplama levhalarda kısa zaman sonra kuruma veya yaş tomru gibi olumsuz etkenler ortaya çıkmamaktadır. Kontrplak lifleri kendi içeriğinde birbirine dik olarak uzanmaktadır. Dengeli bir malzeme ile üretilmesinden dolayı dönme veya esneme gibi olumsuz etkenler yaşanmamaktadır. Bu ürünün yapımında tercih edilen levhalar genellikle 0.9 ila 3.2 mm kalınlığı arasında üretilmektedir.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

oda kapısı çeşitleri