Kontrplak Nedir ?

Kontrplak Nedir ?

Kontrplak  ağaç katmanlarının üst üste ve lif yönleri birbirine zıt olacak şekilde tutkallandıktan sonra preslenerek oluşturulan bir panel çeşididir. Çok yüksek mukavemete sahip olmasına karşın hafif bir ürün olan kontrplak inşaat sektöründe, gemicilik alanında, mobilya ürünlerinde ve daha bir çok alanda yaygın olarak kullanılmaktadır.

Dış hava şartlarına karşı da çok dirençli olan kontrplak ürünü nem ve ısıya karşı direnci çok yüksektir. Bu sebeple tabela ve reklam panolarında da kullanılmaktadır. Günümüzde kontrplağa karşı ikame gibi görünen ürünler olsa da asıl kullanım amaçları göz önüne alındığında kontrplak ürününün yerini hiçbir malzeme tutmamaktadır.

Ülkemizde genelde Kavak, Kayın, Çam, Kızılağaç gibi yerli tomruklardan üretilen kontrplaklara ilave olarak, afrika kökenli egzotik ağaç olarak tabir edilen tomruklarda kullanılmaktadır. Ülkemizde standart Kontrplak Ölçüsü en ve boy olarak bakıldığında 220 Cm x 170 Cm olarak kabul görmüştür. Kalınlık olarak ise 2.7 Mm ve 40 Mm arası ölçülerde üretim yapılabilmektedir. Kontrplak Nedir ? sorusu için çok daha detaylı bilgiler paylaşmaya devam edeceğiz.

TKS A.Ş olarak 24 yıldır üretimine devam ettiğimiz kontrplak ürün gamımızda Kavak Kontrplak, Kayın Kontrplak, Egzotik Kontrplak ve Filmli Kontrplak gibi birçok çeşit bulundurmaktayız. Ayrıca su ve neme karşı dayanıklı Fenol içerikli olarak ta ürünlerimizi üretebilmekteyiz. Kontrplak ürünlerimiz ile ilgili detaylı almak için tıklayınız. Firmamız ile iletişime geçmek için iletişim bilgilerimiz.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

oda kapısı çeşitleri